Adaptacja

Dodano: piątek, 20 sierpnia 2021 21:57

Przedszkole to środowisko edukacyjne, które stymuluje możliwości rozwojowe dziecka, wspomaga jego rozwój indywidualny i tworzy warunki dla jego wszechstronnego rozwoju. Jednakże przedszkole może spełnić te warunki tylko wtedy, gdy współpracuje z rodziną. Ta współpraca wymaga więc wzajemnej korelacji i zaangażowania obu stron.

Drodzy Rodzice, Wasze dziecko już za parę dni rozpocznie nowy etap w sowim życiu – stanie się PRZEDSZKOLAKIEM. Pierwsze dni w przedszkolu są dla wszystkich bardzo burzliwym okresem.

Nie trudno wyobrazić sobie, co może czuć dziecko, które pierwszy raz przychodzi do przedszkola – nowe miejsce, nowi ludzie, brak mamy i taty. Fala emocji jaka zalewa dziecko sięga rozmiarów tsunami.  Każde dziecko inaczej przeżywa trudne sytuacje i inaczej radzi sobie z emocjami. Wam, jako Rodzicom, również będą towarzyszyły różnorakie emocje. W tej niejednokrotnie trudnej sytuacji, ważne jest zrozumienie dziecka i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Aby ułatwić dziecku adaptację do warunków przedszkolnych warto:

• Przygotować dziecko: mówić o przedszkolu, wziąć udział w zajęciach adaptacyjnych, budować pozytywny obraz przedszkola.
  • Stopniować czas pobytu dziecka w przedszkolu – na początku warto odbierać dziecko wcześniej.
  • Dotrzymywać umów i nie oszukiwać dziecka – nie mówmy dziecku, że zaraz wrócimy, jeśli nie jest to prawdą; jeśli obiecujemy, że obierzemy dziecko po obiedzie – odbierajmy je po obiedzie.
  • Nie należy zabierać dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli rodzic zrobi to choćby raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Nie obiecywać: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz.
  • Nie wymuszać na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje negatywny stres.
  • Zaufać nauczycielowi i z nim współpracować.

Najtrudniejszym momentem w czasie pierwszych dni w przedszkolu jest z moment rozstania. Aby pomóc dziecku, warto dobrze się przygotować do tego momentu. Oto kilka rad, jak powinno przebiegać pożegnanie Rodzica z dzieckiem.