Relacja z obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości

Dodano: piątek, 9 listopada 2018

W dniu

09.11.2018r

odbyło się w Naszym przedszkolu uroczyste przedstawienie z okazji

100 Rocznicy Narodowego Święta Niepodległości

Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki oraz tańczyły Krakowiaka. Celem uroczystości było rozbudzenie postaw patriotycznych wśród dzieci poprzez przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych wykonane we wszystkich grupach wiekowych. Na zakończenie tej przepięknej uroczystości i dla jej upamiętnienia całe przedszkole udało się do ogrodu, gdzie dzieci głośno odśpiewały Hymn Polski i wypuściły w powietrze biało- czerwone balony.  Na pamiątkę tej rocznicy każdy przedszkolak otrzymał biało czerwony wiatraczek.

Był to bardzo ważny dzień dla naszych przedszkolaków dlatego od początku tygodnia pod opieką swoich Pań przygotowywały wiersze, piosenki, wykonywały prace plastyczne związane z Polską. Na zajęciach w swoich grupach poznawały symbole narodowe Polski, tradycje, wybrane legendy, uczyły się śpiewać hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Również przedszkole z okazji tych obchodów było pięknie przystrojone. Wchodząc do przedszkola czuło się atmosferę zbliżającego się święta poprzez widniejącą dekoracje w barwach narodowych z  zawieszoną flagą i obrazem bardzo ważnej postaci historycznej Józefa Piłsudzkiego.

Aby jeszcze bardziej przybliżyć dzieciom wydarzenia upamiętniające dążenia niepodległościowe w dniu 7. 11. 2018r odbył się w przedszkolu pokaz historyczny „Ku Niepodległej”, opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.

Przedszkolaki podczas pokazu mogły zobaczyć stroje z epoki, które pozwoliły przybliżyć dzieciom wygląd powstańców, kosynierów, oficerów I brygady Legionów Polski. Ciekawym elementem pokazu była  kolekcja replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Przedstawione w krótkich scenkach zostały powstania narodowe, sytuacje pod zaborami. Przedszkolaki zapoznały się z rolą jaką pełnił i legendą marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz legionów. Chętnie uczestniczyły w pokazie, wcielali się w postaci i przymierzali stroje. Było to dla nich bardzo ważne doświadczenie, które rozbudziło w nich cechy patriotyczne.

Dzień Niepodległości oraz cały tydzień był bardzo radosnym i ciekawym okresem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

Zdjęcia z uroczystości oraz całego tygodnia można zobaczyć w galerii. Zapraszamy.