Poznajemy dary jesieni

Dodano: wtorek, 16 października 2018

Jesień do doskonały czas na owocowo- warzywne zbiory i kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. W salach pojawiły się kąciki pełne pachnących świeżych warzyw i owoców. Dzieci poznawały ich nazwy, degustowały smaki, dowiadywały się, jaki mają wpływ na nasze zdrowie i dlaczego powinniśmy je spożywać.  Po raz pierwszy wygląd, smak, zapach warzyw poznały nasze maluchy „Misie”, które były bardzo zaangażowane w zajęcia.

Dzieci z grupy „Krasnoludków” i „Sówek” na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Przedszkolaki przyniosły z domów różne świeże owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, brzoskwinie, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona, a nawet pigwa. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dokładnie umyliśmy rączki, i zamieniliśmy się w prawdziwych kucharzy, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.  Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

Najmłodsza grupa „Misie”  chciała poszukać dowiedzieć się jak „Pani Jesień” przystroiła Porąbkę.  W tym celu udała się na spacer w okolice przedszkola. Celem spaceru była również obserwacja i uwrażliwienie na piękno jesiennej przyrody w parku. Przedszkolaki poznały różnorodność szaty roślinnej oraz zbierały skarby jesieni do kącika przyrodniczego powstałego w sali.