KORONAWIRUS – informacje i zlecenia, Apel Wójta Gminy

Dodano: poniedziałek, 9 marca 2020

W związku z pojawiającymi się przypadkami zachorowania na koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia opracowało rekomendacje ( procedury )
w zakresie profilaktyko zdrowotnej. Dają one prawo do reagowania i podejmowania działań
w kontakcie ze stacją sanitarno –epidemiologiczą.
Ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym np. częste
mycie rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.

Apelujemy do rodziców, by nie posyłali kaszlących, kichających,przeziębionych i chorych dzieci
do przedszkola.

Jeżeli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Informujemy Rodziców i dzieci, że jeśli nie mieli kontaktu z osobą chorą, nie mają powodu
do obaw.

Rodzice dziecka do 8. roku życia, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola mają prawo do zasiłku opiekuńczy.

W przypadku dodatkowych wątpliwości proszę dzwonić na infolinię Ministerstwa Zdrowia –
tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).

APEL WÓJTA GMINY PORĄBKA

W związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną pojawieniem się przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na terenie województw śląskiego i małopolskiego Wójt Gminy Porąbka zwraca się do Mieszkańców z apelem o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych.

Szanowni mieszkańcy

W trosce o nasze bezpieczeństwo zwracam się do Państwa z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacjach mogących stwarzać zagrożenie zarażenia się koronawirusem, z którym zmaga się cały świat. Jak pokazują doniesienia medialne najlepsze efekty w walce z pojawianiem się kolejnych przypadków zachorowań daje ścisłe stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, a tam gdzie te zalecenia są ignorowane wirus szerzy się znacznie szybciej. Dotyczy to zwłaszcza ograniczeń migracji ludności z terenów zagrożonych na tereny wolne od wirusa.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zarażenia jest omijanie miejsc gdzie o takie zakażenie najłatwiej. Apeluję o ograniczenie wizyt w miejscach dużych skupisk ludności oraz o rezygnację z wyjazdów, które możemy przełożyć na inny termin. Z każdej strony płyną rekomendacje o odwołanie imprez zarówno masowych jak i tych mniejszych. W związku z tym zaleciłem dyrektorom szkół i przedszkoli z terenu gminy odwołanie wszystkich wycieczek oraz zawodów i konkursów wiążących się z wyjazdami lub przyjazdem osób z zewnątrz. Zaleciłem również ograniczenie możliwości poruszania się osób z zewnątrz po obiektach, co wiąże się ze zmianą zasad odbioru dzieci ze szkół i przedszkoli. Proszę również o stosowanie się do zaleceń związanych z przestrzeganiem zasad higienicznych. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Postaramy się także umieszczać wszelkie ważne informacje na stronie internetowej Gminy Porąbka oraz jej profilu FB, jak również udostępniać za pośrednictwem aplikacji BLISKO.

Jednocześnie apeluję o nieuleganie panice. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez wszystkie powołane do tego służby, a wprowadzane ograniczenia mają na celu przecięcie dróg szerzenia się tej choroby i maksymalne ograniczenie liczby zachorowań.

Wójt Gminy Porąbka

Paweł Zemanek