Bezpieczeństwo w Sieci

Dodano: środa, 20 maja 2020 12:34

W ostatnich latach możemy zaobserwować duży postęp technologiczno-informacyjny. W konsekwencji coraz młodsze dzieci korzystają z komputerów, telefonów, tabletów oraz Internetu. Postęp jest nieunikniony, więc nie uchronimy przed nim dzieci. Korzystanie z komputera i Internetu może przynosić wiele korzyści.  Możemy bowiem znaleźć w nim mnóstwo ciekawych gier i zabaw edukacyjnych dla naszych pociech.  Nauczanie zdalne spowodowało wzrost aktywności dzieci w Internecie. Dlatego mimo ogromnych zalet płynących z rozwoju technologiczno-informacyjnego, musimy zwrócić uwagę również na zagrożenia.

Zbyt długie i częste korzystanie z komputera czy tabletu może zaburzać rozwój fizyczny, intelektualny i społeczny dziecka. Ponadto dziecko, korzystając z Internetu nie jest tylko biernym odbiorcą treści. Może wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami. Zagrożenia w sieci dotyczą głównie trochę starszych dzieci, jednak warto zwrócić na nie uwagę i odpowiednio wcześnie  zastosować profilaktykę.

Głównymi zagrożeniami płynącymi z Internetu są:

1. Niechciane i nieodpowiednie treści.
  2. Nękanie w Internecie tzw. cyberprzemoc.
  3. Zagrożenia związane ze spotkaniami z osobami poznanymi w Sieci.
  4. Łamanie prawa /straty finansowe.
  5. Uzależnienie od Internetu.

W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym największym zagrożeniem są nieodpowiednie treści. Bardzo łatwo z oglądanej bajki przenieść się na stronę
z materiałami przeznaczonymi dla dorosłych.  Bardzo ważne jest, aby dziecko korzystało z Internetu pod nadzorem osoby dorosłej. Dodatkowo możemy zainstalować program do kontroli rodzicielskiej, który pomoże nam chronić dzieci przez niebezpiecznymi treściami.

Kolejnym zagrożeniem dotykającym już dzieci przedszkolne jest uzależnienie od Internetu czy komputera. Powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dzieci racjonalnego korzystania z technologii. Zwłaszcza małe dziecko potrzebuje konkretnych ograniczeń. Aby zapobiec nie tylko uzależnieniu, ale przede wszystkim negatywnym skutkom zdrowotnym, specjaliści zalecają, aby dziecko nie spędzało przed ekranem więcej niż 30-60 min dziennie.

Chrońmy nasze dzieci w Sieci od najmłodszych lat.

Zachęcamy do skorzystania ze strony internetowej, zawierającej przydatne informację dla RODZICÓW:

www.dzieckowsieci.pl

Strony, na których znajdują się przydatne treści związane z bezpieczeństwem w Internecie dla dzieci:

www.sieciaki.pl

www.necio.pl