Grudzień w naszym przedszkolu

Dodano: niedziela, 1 stycznia 2017

„Jedzie grudzień po grudzie…”

I przyjechał nasz ulubiony miesiąc, ale wcale nie po grudzie, bo nie było mrozu! Mimo braku zimowych warunków swym magicznym zaprzęgiem przybył również do przedszkola Gość najmilszy z Gości – sam Święty Mikołaj. W tym dniu czekała nas też niespodzianka
w postaci teatrzyku przedstawionego przez aktorów teatru „Eden”, pt. „O biskupie Mikołaju”.

Kolejnym Gościem, który zapukał w grudniu do drzwi przedszkola był pan listonosz Kamil. Opowiedział nam o swej pracy, szczególnie intensywnej w okresie poprzedzającym święta. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedstawił nam również treść bajki pt. „Listonosz”, a na koniec sprawdził stan naszej „pocztowej wiedzy” zadając kilka zagadek. Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.

Święta Bożego Narodzenia zbliżały się szybkimi krokami, panowała już świąteczna atmosfera, a na zajęciach omawialiśmy sposoby pomagania rodzicom w porządkach
i przedświątecznych przygotowaniach, gdy dowiedzieliśmy się, że wyjeżdżamy na bajkę pt.”Diabelskie igraszki” do teatru „Banialuka” w Bielsku. I to był strzał w dziesiątkę. Ta bajka odkryła przed nami przyczyny rozmaitych kłopotów i niepowodzeń występujących przed świętami – to sprawka niesfornych diabełków. Miejcie się przed nimi na baczności!

W połowie grudnia ponownie zawitali u nas aktorzy teatru „Eden”, tym razem inscenizując treść podania „Jonasz i wielka ryba”. Lubimy ten rodzaj literatury dla dzieci i już dzisiaj zapraszamy aktorów na kolejne spotkanie.

Grudniowe zajęcia, wyjazdy, spotkania pozwoliły nam lepiej zrozumieć sens Bożego Narodzenia i poszerzyły wiedzę na temat tradycji i zwyczajów z nimi związanych. Tym bardziej więc, znając już symbolikę wigilijnego stołu, z przejęciem usiedliśmy do wspólnej przedszkolnej wigilijki. Była modlitwa, dzielenie się opłatkiem, spożywanie charakterystycznych potraw, a na koniec, jak to w rodzinie – kolędowanie.

„Gloryja, gloryja, gloryja
narodził nam się Bóg Dziecina.
Wesoło chór dzieci Mu śpiewa
gloryja, gloryja, gloryja!”